اصول روانشناسی زوج درمانی چیست؟

روانشناسی زوج ها به بررسی راه هایی می پردازد که منجر به بهتر شدن سطح کیفی زناشویی زوجین می شود. تکنیک های زیادی برای دستیابی به این مهم وجود دارند که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

۱- استرس خود را بشناسید و مدیریت کنید

اگر کار، دوستان، یا خانواده تان باعث استرس شما می‌ شود، احتمال دارد شریک زندگی و روابط شما نیز تحت تأثیر قرار بگیرند. تحقیقات اخیر روانشناسی زوج، تاثیر استرس را در عملکرد یک رابطه رمانتیک بدون توجه به خاستگاه آن نشان داده‌ اند

۲- وارد دنیای واقعی شوید

حتی یک نگاه سریع هم وسوسه انگیز است، باید عادت چک کردن تلفن خود در حضور همسرتان را کنار بگذارید. دفعات بی‌ اعتنایی زن و شوهر (به خاطر گوشی همراه) باعث عدم رضایت از رابطه می‌ شود، خصوصا اگر زن و شوهر قبلا بر سر استفاده از تلفن با هم درگیر شده باشند.

۳- خودتان را کنترل کنید

اگر به شما یک عروسک جادویی بدهند و بگویند همسر شماست، چه مشکلاتی با او خواهید داشت؟ در یک مطالعه ۲۱ روزه به زوجین این فرصت داده شد و محققان دریافتند که پایین آمدن سطح قند خون باعث درگیری‌ های بیشتری می‌ شود.

بنابراین قبل از این که آن کار آزار دهنده‌ ای که همسرتان انجام داده را سرزنش کنید، به فکر گرسنگی خود باشید و با خوردن یک میان‌ وعده انرژی بگیرید و بیشتر فکر کنید. کنترل خودتان ممکن است به حمایت از تعاملات سالم کمک کند و رابطه قوی تری ایجاد می‌ کنند.

۴- به رابطه بعد از ارتباط جنسی توجه کنید

زوج‌ هایی که برای محبت کردن بعد از رابطه جنسی وقت می‌ گذارند (مثلا نوازش کردن، بوسیدن) میزان رضایتمندی جنسی و عاشقانه بیشتری دارند. اینگونه رفتارها در لحظات آسیب پذیر پس از رابطه جنسی ممکن است به صمیمیت و اعتماد هر دو طرف کمک کند.

رضایت آنها از رابطه منجر به یک رابطه سالم و شاد می‌ شود.

۵- بخشش موثر را تمرین کنید

گاهی اوقات شرکا یکدیگر را آزار می‌ دهند. شاید این تحریکات جزئی، ارتباطات نادرست یا آزار دهنده باشد که به سرعت از بین می‌ روند، اما گاهی اوقات شرکا احساسات یکدیگر را به طور جدی آزرده کرده و به یکدیگر توهین کرده یا زخم می‌ زنند.

چیزی که روانشناسی زوج ها پیشنهاد می کند

روانشناسی زوج ها می گوید که رویکردهای بی شماری برای ایجاد یک رابطه عاشقانه سالم و شاد وجود دارد، اما عادت‌ های فوق موضوعات خاصی را منعکس می‌ کنند:

۱- اینکه مراقب خود باشید

با سرمایه‌ گذاری روی آرامش ذهنی و جسمی خود، بهتر می‌ توانید فکر کنید و بهترین خود در روابط باشید.

۲- به شریک زندگی خود توجه کنید

توجه نه تنها به شما این امکان را می‌ دهد که از اوقات فراغت خود نهایت استفاده را ببرید، بلکه به شما کمک می‌ کند تا بدانید نیازهای همسرتان چیست و چگونه می‌ توانید به بهترین شکل از او حمایت کنید.